Samotwór, Krobielowice, Kietlin

Dolnego Śląska zwiedzania ciąg dalszy. Opuściliśmy Wrocław by kierować się od miejscowości do miejscowości w poszukiwaniu zamków, pałaców i ruin. Jako pierwszy, i w dodatku przypadkiem, na naszej trasie pojawił się pałac w miejscowości Samotwór. Jego historia sięga 1779 roku, kiedy to panem tych włości został Gottlob Albrecht von Surma z Sadowic, który rozpoczął budowę pałacu. Obecnie pałac został wyremontowany i w jego wnętrzach mieściły się do niedawna pokoje gościnne i sale bankietowe. Obecnie zamknięty i zaczyna zarastać.

DSC_1816

Kolejny na naszej mapie pałac znajdował się w Krobielowicach. W XIV wieku w tym miejscu został wzniesiony ufortyfikowany dwór, który należał do rodu von Sitten. Kolejnym właścicielem posiadłości był klasztor minorytów, a od 1529 roku – dwór i wieś przeszły w ręce klasztoru premonstratensów. Wówczas powiększono dwór o 3 skrzydła w stylu renesansowym i przekształcano go w pałac. Znacznie później po południowej stronie dobudowano fasadę i 3 wieże w stylu barkowym. W XIX w. pałac ponownie zmienił właściciela – nowym gospodarzem został feldmarszałek pruski Gebhart Leberecht von Blücher. Pałac pozostał własnością rodziny Blücherów do 1945 roku. Po zakończeniu wojny i włączeniu Śląska do państwa polskiego, zamek pełni różne funkcje. Przed pewien czas mieściło się tu przedszkole, w latach 60. – zaaranżowano tu mieszkania dla pracowników PGR, w latach 70. – zostali oni przeniesieni do nowych bloków, a pałac zaczął popadać w ruinę. Odrestaurowania zamku podjął się jego obecny właściciel – Nowozelandczyk, spokrewniony z rodziną Blücherów. Jako mały chłopiec oglądał rysunki pałacu w Krobielowicach wykonane przez swoją cioteczną babcię, które odwiedziła to miejsce w czasie I wojny światowej. Zaciekawiony tym, jak posiadłość wygląda w rzeczywistości, zdecydował się na przyjazd do Polski. Pałac znajdował się w złym stanie, a mimo to postanowił go kupić i odnowić. Jego odbudowa zajęła kilka lat – od 1992 do 1996 roku. Obecnie w zamku mieszczą się hotel i restauracja, a na przyległych terenach znajduje się pole golfowe. (źródło)

W drodze do Krobielowic zatrzymaliśmy się przy mauzoleum właściciela pałacu Gebharta Leberechta von Blüchera, który dowodził armią pruską w wojnach napoleońskich, m.in. pod Lipskiem i Waterloo. Mauzoleum splądrowano wiosną 1945 roku.

DSC_1911

Kolejny pałac pełni obecnie rolę gospodarstwa agroturystycznego, a do niedawna wchodził w skład Rolniczej Spółdzielni im. T. Kościuszki w Kietlinie.
Wieś Kietlin po raz pierwszy wspomniana jest w dokumentach z początku XIII w. Początkowo stanowiła własność księcia , następnie przeszła w ręce klasztoru w Kamieńcu. Około połowy wieku XV istniał w Kietlinie zamek myśliwski, a teren wokół samej wsi obfitował w stawy. Od 1683 właścicielem dóbr przez 200 lat był Carl Magnus von Goldfuss i jego spadkobiercy. Im pałac zawdzięcza swoją przebudowę w stylu barokowym. W 1929 r. miała miejsce wielka tragedia – niefortunnym zbiegiem okoliczności pałac częściowo spłonął . Remont zakończono w 1935 r.
Po II wojnie światowej pałac pełnił różne role, w tym przystanku i schronienia dla uchodźców. Następnie wszedł w skład gospodarstwa Rolniczej Spółdzielni im. T. Kościuszki w Kietlinie. Przed pałacem był przystanek autobusowy. W zabytkowym parku znajdował się skład  maszynowy. Pod koniec lat 90 – tych XX w. pałac przeszedł w ręce prywatne. Wymagał wówczas generalnego remontu a park uporządkowania. Nowi właściciele przywrócili pałacowi dawną świetność wracając do jego formy z lat 30 tych XX w. (źródło) Obecnie w przystępnej cenie może wynająć tam przestronny i zadbany pokój, w pałacowej jadalni zjeść śniadanie, a w ogrodzie pogłaskać koty 🙂

Reklamy

12 uwag do wpisu “Samotwór, Krobielowice, Kietlin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s