Grodno i Sztolnie Walimskie

Warto wybrać się na zwiedzania zamku Grodno i kompleksu Riese. Można kupić bilet łączony, który jest ważny 10 dni i zwiedzić zamek i Sztolnie Walimskie.

W zamku o pełnej godzinie rozpoczyna się zwiedzanie z przewodnikiem, który opowiada o historii zamki, a także prowadzonych pracach konserwacyjnych. Aktualnie trwa odnawianie bogato zdobionej bramy do zamku. W sali piwnicznej możemy obejrzeć wystawę narzędzi tortur, a dalej w lochu głodowym szkielet Małgorzaty ukaranej za pozbycie się 60-letniego pretendenta do jej ręki. Zamek został ogołocony z całego wyposażenia i od dawna jest w stanie trwałej ruiny.

Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem „Riese” (Olbrzym). Budowa nie została nigdy ukończona, pozostawiając po sobie szereg niedokończonych podziemnych kompleksów. Jednym z nich są Sztolnie Walimskie, czyli trzy tunele wydrążone w skale. Nie wiadomo jakie miało być ich przeznaczenie, być może miały być tam produkowane części do rakiet. Przy drążeniu tuneli pracowali więźniowie z obozu Gross-Rosen, Niemcy wyliczyli żywotność robotnika z obozu na 3 miesiące, średnio tyle dało się przeżyć w ciężkich warunkach przy tworzeniu sztolni. Dlatego też same sztolnie należy traktować bardziej jako miejsce pamięci tysięcy więźniów obozu, którzy tam zginęli, niż atrakcję turystyczną.

Na wycieczkę do sztolni warto wybrać się w upalny dzień, temperatura w środku to tylko około 5-7 stopni powyżej zera.

Na koniec dnia odwiedziliśmy Niemczę i pozostałości murów zamkowych.

DSC_2126

Reklamy

10 uwag do wpisu “Grodno i Sztolnie Walimskie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s