75 rocznica likwidacji getta żydowskiego w Zduńskiej Woli

Wystawa „The Missing Mezzuzoth of Zduńska Wola” 
Do tej wystawy multimedialnej Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola przygotowywało się od jakiegoś czasu. Wystawę zaprojektowała Estelle Rozinski, której dziadkowie pochodzą ze Zduńskiej Woli. Ideę wystawy Estelle Rozinski zaprezentowała podczas Pierwszego Światowego Zjazdu Zduńskowolan w Jerozolimie w 2015 roku. Wtedy pracownicy muzeum spotkali się z nią po raz pierwszy. Od tego momentu rozpoczęły się prace nad budową ekspozycji, która prezentuje losy 100. rodzin zduńskowolskich.

Dzięki wystawie można dowiedzieć się m.in., kto mieszkał przed wojną w konkretnym domu czy też jak potoczyły się losy tych, którzy ocaleli z Holokaustu.

„The Missing Mezzuzoth of Zduńska Wola” Estelle Rozinsky to wystawa multimedialna, która łączy m.in. efekty wizualne i dźwiękowe. (źródło)

DSC_4331DSC_4330

DSC_4324DSC_4327

Dwór w Zduńskiej Woli wiąże się z powstaniem tego miasta. Wzniesiony został w I połowie XIX wieku przez Złotnickich. Rodzina ta, a w szczególności Stefan Złotnicki przyczynili się do rozwoju miejscowości i nadania jej praw miejskich w roku 1825. Dziś we dworze mieści się urząd miasta.

DSC_4333

Ciąg dalszy obchodów rocznicy miał miejsce na cmentarzu żydowskim, na co dzień zamkniętym. Pani przewodnik barwnie i bardzo emocjonalnie opowiadała o losach około 10 tysięcy Żydów, którzy odbyli swoją ostatnią drogę w upalny, sierpniowy dzień z getta przez cmentarz do Chełmna nad Nerem. Około półtora tysiąca osób wysłano do getta łódzkiego.

Niespełna 200 osób spośród zduńskowolskich Żydów przeżyło wojnę, jedna tylko osoba mieszka nadal w Polsce… Po wojnie nie byli oni mile widziani w rodzinnych miastach, ale okazuje się, że podobnie odnoszono się do nich w Izraelu…

DSC_4349DSC_4351DSC_4372DSC_4374DSC_4375DSC_4376

Reklamy

5 uwag do wpisu “75 rocznica likwidacji getta żydowskiego w Zduńskiej Woli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s