Jarocin i okolice

Jarocin odwiedziliśmy na początku listopada. Warto udać się tam na spacer do malowniczego parku i zobaczyć piękny pałac Radolińskich, pozostałości zamku w postaci Galerii Skarbczyk oraz ruiny kościoła św. Ducha:

DSC_1922

DSC_1928

DSC_1935

Niedaleko Jarocina, w Radlinie odkryjecie ruiny XVI-wiecznego pałacu wzniesionego przez Andrzeja Opalińskiego, marszałka wielkiego koronnego. Obecnie to jedynie szczątki murów. Na terenie pałacowych ogrodów znajduje się cmentarz. Również z kaplicy pozostała tylko jedna ściana i pamiątkowy nagrobek z 1890 roku. Ruiny są malownicze, a to co z nich zostało zabezpieczono. Kilka lat temu przypadkiem odkryto zamkowe piwnice.

DSC_1836

DSC_1816

DSC_1832

DSC_1831

DSC_1830

DSC_1827

Gotycki zamek w Koźminie Wielkopolskim wybudowany został w II połowie XIV wieku. Obecnie jest on siedzibą zespołu szkół ponadgimnazjalnych. Choć dziedziniec zamku prezentuje się okazale, to wystarczy obejść budowlę dookoła, żeby zobaczyć, że reszta nie jest już tak zadbana.

DSC_1838

DSC_1847

DSC_1849

Pałac Tłokinia, to szlachecka rezydencja z początku XX wieku, której właścicielami byli Zofia i Ignacy Chrystowscy. W czasie wojny majątek przejęli hitlerowcy, a po wojnie przechodził on z rąk do rąk, mieścił się tu sierociniec, siedziba Lasów Państwowych, przedszkole, restauracja. W latach 90-tych obiekt zamknięto, ale cały szczęście znalazł się właściciel i po gruntownej rewitalizacji od 2012 roku znajduje się tam hotel i restauracja.

DSC_1944

DSC_1948

DSC_1950

DSC_1952

8 uwag do wpisu “Jarocin i okolice

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s