Dobroszyce

Zamek w Dobroszycach był celem pierwszej naszej tegorocznej podróży, ale jak to już u nas bywa wycieczka objęła kilka innych ciekawych miejsc 🙂

Zamek położony jest w cichej i spokojnej okolicy, otacza do okazały park. Sama bryła zamku nie jest może najciekawsza, ale wnętrze robi wrażenie. Ta barokowa rezydencja wzniesiona na przełomie XVI i XVII wieku pełniła różne funkcje, we wnętrzach widać wiele pozostałości po szkole, która miała tu swoją siedzibę. Po remoncie, który zachował wiele autentycznych elementów architektonicznych, co zdecydowanie dodaje mu uroku, można tu zorganizować bankiet, konferencję, czy wynająć pokój na romantyczny wieczór. Pobyt w zamku przenosi nas w przeszłość, a jednocześnie mamy do dyspozycji tv i znakomicie wyposażoną łazienkę. Przemiła obsługa, świetna organizacja, wspaniały pobyt. Polecamy!

DSC_3458

 

DSC_3460

DSC_3465

DSC_3401

DSC_3448

20190317_083712

Baszto Ostrzeszowska, to charakterystyczne miejsce na mapie miasta. Powstanie zamku datuje się na I połowę XIV wieku, kiedy to Kazimierz Wielki umacniał granice państwa. Warownia stała się siedzibą starosty ostrzeszowskiego. Zamek rozebrano w czasie zaborów, do dziś zachowała się tylko baszta. Obecnie po remoncie.

DSC_3511

Gród Dobra należał do książąt piastowskich. Zamek w Dobrej wybudowano w I połowie XVI wieku, a osadzie nadano nazwę Carlsburg. Przez lata stan zamku, który pełnił rożne funkcje, uległ pogorszeniu, remont wykonano w latach 1909-1910. Po wojnie w zamku mieścił się Dom Repatrianta, następnie Dom Pracy Twórczej, potem szkoła. Obecnie jest tam hotel.

DSC_3393

Zamek Książąt Oleśnickich w Oleśnicy, to renesansowa budowla wzniesiona w XIII wieku. Przebudowywano go do 1616, stąd jego niejednolita bryła. Książęta oleśniccy rezydowali to do XIX wieku. Po wojnie w zamku działał Międzynarodowy Czerwonego Krzyża, potem ulokowano tam technikum budowlane, po remoncie działało tam muzeum, następnie OHP. Obecnie w zamku znajduje się hotel.

DSC_3364

DSC_3372

DSC_3384

Samotna wieża to jedyne wspomnienie po zamku w Bierutowie i dawnej świetności. Można tu całkiem wygodnie zaparkować, ale nie ma zbyt wiele do oglądania.

20190316_132844

7 uwag do wpisu “Dobroszyce

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s