Czersk

W samym sercu Polski, blisko Warszawy, na malowniczej skarpie ponad pradoliną Wisły, leżyCZERSK – dawna stolica południowego Mazowsza i siedziba książąt mazowieckich, a następnie własność królów Polski.

Ludzie osiedlali się w tej okolicy już przed dwoma tysiącami lat, tu spotykały się szlaki handlowe na Pomorze, Ruś i Śląsk, znajdowała się pilnie strzeżona przeprawa przez Wisłę.

Najpierw była tu osada, potem, w XI wieku, znaczny gród z podgrodziem, a na początku XV wieku książę Janusz I wzniósł gotycki ZAMEK, który rozbudowała królowa Bona. Pomimo zniszczeń, jakie odniósł podczas Potopu szwedzkiego w XVII wieku i podczas zaborów, jego trzy wyniosłe wieże nadal górują nad okolicą i świadczą o wspaniałej historii Mazowsza, a wspaniałe widoki, przestrzeń i cisza zachęcają do odpoczynku.

Z zamkiem wiążą się ciekawe historie, warte odkrycia i działające na wyobraźnię: grób normańskiego wojownika, którym był prawdopodobnie komes Mazowsza Magnus HaroldsonSmok czerski na tarczy księcia Trojdena czy też legendy o ukrytym skarbie albo o perłach królowej Bony.

Warto odwiedzić Czersk – miejsce o niezwykłej historii, pełnej nieodkrytych jeszcze tajemnic… (źródło)

DSC_6692

DSC_6696

DSC_6702

DSC_6706

DSC_6714

DSC_6719

DSC_6720

DSC_6726

7 uwag do wpisu “Czersk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s