Zamek Miecz w Świeciu

Zamek w Świeciu na Dolnym Śląsku (nie mylić z zamkiem krzyżackim w Świeciu), to XIV wieczny zamek wzniesiony z fundacji księcia Bernarda Świd­nic­kie­go. Kiedy znalazł się w granicach Czech stracił na znaczeniu strategicznym. W XVI wieku strawił go pożar i został odbudowany w stylu renesansowym. W XVIII wieku, po kolejnym pożarze, został odbudowany, a niedługo potem opuszczony, gdyż nie spełniał już standardów, zamieszkującej go rodziny von Uech­tritz. W XIX wieku opuszczone wnętrza ponownie strawił  pożar. Zamek na chwilę odżył w okresie międzywojennym, ale po 1945 roku niezabezpieczona budowla zaczęła ostatecznie popadać w ruinę. \

Obecnie Zamek Miecz, to zamek prywatny, od 20 lat mozolnie zabezpieczany i odbudowywany przez właścicieli. Z wnętrza zamku wywieziono nagromadzą przez kilkadziesiąt lat ziemię i rozpoczęto odbudowę murów. W zeszłym roku ukończono odbudowę kaplicy, w której odbył się już pierwszy chrzest. Właściciele za niewielką opłatą udostępniają zamek do zwiedzania i chętnie powiadają o postępie prac remontowych.

DSC_7125

DSC_7124

DSC_7123

DSC_7122

DSC_7119

DSC_7114

DSC_7112

DSC_7110

DSC_7109

DSC_7107

DSC_7103

DSC_7101

DSC_7096

7 uwag do wpisu “Zamek Miecz w Świeciu

  1. Byliśmy z mężem w tych okolicach (Świeck) mieliśmy szczęście zobaczyć ruiny zamku w Świecku. Cudowni ludzie zafascynowani historią, polecamy z całego serca do zwiedzenia i odwiedzenia.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s