Zamki krzyżackie Kujaw i Mazur

Brodnica

Budowa warowni krzyżackiej w Brodnicy zakończyła się w 1415 roku. Po pokoju toruńskim znalazł się w granicach Polski, ale dopiero po spłacie zobowiązań wobec wojsk zaciężnych stał się siedzibą starostów. Zniszczony w czasie potopu szwedzkiego, zabezpieczony dopiero w 1842 roku. Do dziś ocalała wieża i zarys fundamentów. U podnóży zamku wzniesiono pałac dla Anny Wazówny, starościny brodnickiej w latach 1605-1625. Obecnie mieści się tam Urząd Stanu Cywilnego.

DSC_7298

DSC_7297

DSC_7292

 

Kurzętnik

Zamek krzyżacki w Kurzętniku wzniesiono w XIV wieku. Zniszczeń dokonanych w XV wieku dopełniły wojska szwedzkie. Warowni nie odbudowano. Do dziś zachowały się pozostałości murów na wzgórzu z malowniczym widokiem na okolicę. Same ruiny są dosyć zaniedbane.

DSC_7310

DSC_7319

Ostróda

Zamek w Ostródzie, to wzniesiona na planie czworoboku warownia z XIV wieku. Do sekularyzacji majątku zakonu zamek przechodził z rąk do rąk. W czasie potopu szwedzkiego zamku nie zniszczono, król szwedzki Gustaw Adolf urządziła sobie tam siedzibę, a zamek unowocześniono. Również w czasie wojen napoleońskich mieściła się tam główna kwatera wojsk niemiecko-rosyjskich, a następnie sztab Napoleona. Zamek spłonął dopiero w 1945 roku, odbudowano go w 1977 roku.

DSC_7379

Olsztynek

Zamek krzyżackie w Olsztynku wzniesiono w XIV roku. Po raz pierwszy warownię zniszczono w 1414 roku. W czasie rozbiorów ponownie wyburzono część średniowiecznych zabudowań. W czasie II wojny światowej po raz kolejny zniszczono zamek. Odbudowano go 1954 roku i utworzono tam szkołę.

DSC_7448

DSC_7453

Niedzica

W Niedzicy znajduje się gotycki zamek krzyżacki wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku. Do sekularyzacji zakonu zamek przechodził z rąk polskich do krzyżackich. W XVIII wieku zamek popadł w ruinę, a zniszczeń dopełnili żołnierze napoleońscy, którzy urządzili w nim lazaret. Na początku XIX wieku zamek odrestaurowano i przeznaczono na sąd oraz więzienie. Zbombardowany w czasie II wojny światowej. Odbudowę zakończono w 1965 roku i przeznaczono zamek w użytkowanie Muzeum Ziemi Nidzickiej.

20190906_092826

DSC_7786

DSC_7793

DSC_7804

Działdowo

Urząd Miasta Działdowa mieści się w gotyckim zamku krzyżackim z XIV wieku. Z częściowo rozebranej w XIX wieku warowni zachował się główny budynek mieszkalny, mur i relikty bramy wjazdowej. Po potopie szwedzkim zamek pełnił tyko funkcje gospodarcze. Zniszczony w czasie wojen światowych, częściowo odbudowano w 1973 roku.

DSC_7818

DSC_7808

8 uwag do wpisu “Zamki krzyżackie Kujaw i Mazur

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s