Atrakcje turystyczne Pomorza

Pałac Nowęcin

Zamek został wzniesiony na przełomie XV i XVI wieku przez Kalusa Wejhera. Posiadał dwa skrzydła boczne, otaczał go wał i fosa. Kolejne wzmianki o zamku pojawiają się dopiero w 1909 roku, kiedy dokonano jego przebudowy i przekształcono w pałac. Po II wojnie światowej przejął go PGR. Od lat 80-tych funkcjonował w nim ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy. Obecnie mieści hotel i restaurację.

DSC_9963

 

DSC_9983

Wydma Łącka

Na wydmę możemy dotrzeć plażą bądź szlakiem przez park narodowy. Plażą idzie się dłużej i ciężej, ale widoki, które mamy na końcu wędrówki wynagradzają wszystko. Wydma jest bardzo malownicza, można się poczuć jak na pustyni. Mamy też piękny widok na morze i na jezioro. Do granicy parku można dojechać meleksem. Do samej wydmy prowadzi też ścieżka rowerowa.

DSC_9826

DSC_9841

Latarnia morska Czołpino

Do dyspozycji zwiedzających 2 parkingi płatne. Do latarni można dotrzeć dwoma szlakami, plażą lub lasem. Obie ścieżki są bardzo malownicze, sama latarnia również. Z góry roztacza się piękny widok. Polecam 🙂

DSC_9910

Latarnia morska Stilo

Piękna latarnia z niesamowitym widokiem ze szczytu. Wstęp tyko w maseczkach. Przydałoby się lepsze oznaczenie trasy bo najpierw dojechaliśmy na plażę. Pod latarnią sklepik z pamiątkami i lodami.

20200702_141904

20200702_142737

Skansen w Klukach

Skansen powstał w 1963 roku, a rozbudowany został w latach 80-tych. W dniu darmowego zwiedzania (poniedziałki) dostępna jest tylko jedna strona skansenu. Niedostępne są również wnętrza. Mimo tego skansen prezentuje się bardzo malowniczo. Chaty słowińskie są bardzo charakterystyczne. Koniecznie wpiszcie to miejsce do swojego planu podroży 🙂

DSC_9935

DSC_9944

DSC_9949

Ruiny Kościoła św. Mikołaja

Dojście do ruin nie jest oznaczone i nie jest też możliwe od głównej drogi, wzdłuż której aż do plaży biegnie siatka. Ścieżka przez las prowadzi do samych ruin, które są ogrodzone. Z kościoła, który powstał w XIV wieku został tylko kawałek ściany. W XVI wieku osada Stara Łeba została przeniesiona w bezpieczniejsze miejsce i budynek popadł w ruinę.

20200703_134052

Zamek w Lęborku

Gotycki zamek krzyżacki w niczym nie przypomina zamku, okoliczni mieszkańcy nawet nie wiedzą, że w Lęborku jest zamek. Wybudowany w XIV wieku, przebudowany w stylu renesansowym przez Gryfitów pomorskich. Od 1935 jest siedzibą sądu.

20200629_124956

Zamek w Słupsku

Zamek książąt pomorskich z XVI wieku. Pierwotnie był połączony z murami miejskimi. Pod koniec XVI wieku przebudowano go w stylu renesansowym. Po wygaśnięciu rodu Gryfitów w Słupsku zamek przejęli Hohenzollernowie. W XVIII wieku po wywiezieniu wyposażenia budynek zmieniono na wojskowy spichlerz, a następnie magazyn zboża i soli. Po I wojnie światowej zburzono mury, a w trakcie II wojny światowej część zamku spłonęła. W latach 1959-1965 zamek odbudowano i ulokowano w nim Muzeum Pomorza Środkowego.

20200629_112618

DSC_9855

3 uwagi do wpisu “Atrakcje turystyczne Pomorza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s