Zamki Podkarpacia

Przecław

Renesansowy zamek Ligenzów w Przecławiu powstał w XVI wieku, a następnie został przebudowany na neogotycki pałac przez Reyów w XIX stuleciu. Obecnie mieści Międzynarodowe Centrum Konferencyjne, a piękny, zadbany park jest miejscem spacerów i odpoczynku zarówno turystów jak i miejscowych.

Rzeszów

Zamek wzniesiono w drugiej połowie XVI wieku z inicjatywy Mikołaja Spytka Ligenzy, po rozbudowie w 1620 roku stanowił on jeden z największych w Polsce zamków typu palazzo in fortezza. W 1638 roku trafił on w ręce rodziny Lubomirskich. Zamek był oblegany, zdobywany i niszczony przez wojska szwedzkie, saskie i rosyjski. W 1820 roku Lubomirscy sprzedali go władzom austriackim. Do roku 1981 pełnił on funkcję więzienia. Obecnie mieści Sąd Rejonowy i Muzeum Prawa.

Nieopodal zamku znajduje się późnobarokowy, letni pałac Lubomirskich oraz plac z fontanną multimedialną.

Łańcut

Jako że nasza wyprawa na Podkarpacie, to taka raz na całe życie, mieliśmy zamiar zwiedzić zamek w Łańcucie. Dowiedziałam się o godziny otwarcia w długi weekend, zostałam uprzedzona, że trzeba być wcześniej aby dostać bilet, ale ciężko być dużo wcześniej jeśli jedzie się kilkaset kilometrów i czekać pod płotem. Zamek był czynny od 14, byliśmy o 14:30 i biletów nie było. Może warto pomyśleć o sprzedaży lub rezerwacji online? Jestem pewna, że nie ja jedyna wybieram to miejsce jako część większej trasy. Ogród ładny, ale bez rewelacji.

Zamek Dubiecko

Przemyśl

Bastionowy, renesansowy zamek z XVI wieku zbudowano na polecenie króla Zygmunta III Starego na ruinach gotyckiego zamku królewskiego, z którego do dzisiaj zachowała się jedynie brama wjazdowa. Od XVII wieku zamek zaczął popadać w ruinę. Dopiero w drugiej połowie XVIII wieku, późniejszy król, Stanisław August Poniatowski, zajął się odnową obiektu. Pod koniec XIX wieku zamek przeszedł na własność miasta i został wyremontowany. Obecnie mieści on Przemyskie Centrum Kultury i Nauki i jest udostępniony do zwiedzania.

W Przemyślu zatrzymaliśmy się przy pałacu Lubomirskich oraz weszliśmy na Kopiec Tatarski skąd podziwialiśmy piękna panoramę miasta.

Krasiczyn

Drugi must have tej wycieczki udało się nam zwiedzić bez najmniejszych problemów. Zwiedzanie zamku rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie, a przewodnik z pasją i zaangażowaniem dzieli się swoją wiedzą na temat tego niesamowitego obiektu. Zamek to renesansowo-manierystyczna budowla z przełomu XVI i XVII wieku, wzniesiona na planie czworoboku. Ściany są rozplanowane według stron świata. W narożach stoją cztery cylindryczne baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Zamek mino burzliwej historii i powojennej dewastacji zachował niezmieniony kształt, jednak został kompletnie ogołocony z wyposażenia. Zbezczeszczono nawet kryptę. Obecnie oprócz muzeum mieści się tam hotel i restauracja.

Ruiny zamku Sobień

Ruiny gotyckiego zamku królewskiego z XIV wieku, zniszczonego i opuszczonego w XVI wieku. Obecnie na szczycie góry, na której znajdował się zamek, zbudowano taras widokowy, przy którym znajdują się pozostałości skrzydła mieszkalnego i murów obwodowych oraz wieży. Z parkingu do ruin prowadzi krótka ścieżka, a pod koniec schody. Z tarasu roztacza się piękny widok na rzekę.

Zamek w Lesku

Zamek szlachecki rodziny Kmitów z XVI wieku, przebudowany przez Stadnickich na zamek bastionowy w XVII wieku, a następnie odbudowany przez Krasickich w stylu neorenesansowym w XIX wieku. Obecnie mieści hotel. Wokół zamku toczą się prace remontowe.

Zamek w Sanoku

XIV-wieczny zamek królewski wzniesiony z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, w XVI wieku z inicjatywy królowej Bony rozbudowany w stylu renesansowym. Z pierwotnego układu zabudowań w kształcie litery C, zachował się jedynie główny budynek stanowiący niegdyś wschodnią część zamku. Pozostałe zabudowania uległy ruinie w wyniku działań wojennych, rozbiórki, a częściowo osunęły się do Sanu. Obecnie mieści muzeum historyczne.

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

Pierwsze wzmianki o zamku na górze Kamieniec pochodzą z 1348 roku. W roku 1512 zakończono rozbudowę zamku, na który składały zamek górny, środkowy i dwa zamki dolne, w tej postaci warownia przetrwała do dziś. Zamek zniszczono w czasie potopu szwedzkiego i od tamtej pory popadał w ruinę. W 1904 roku rozpoczęto prace zabezpieczające, a w 1995 otwarto na jego terenie muzeum.

3 uwagi do wpisu “Zamki Podkarpacia

Dodaj komentarz